В Одесі вбили активіста Дем’яна Ганула

14 березня 2025 року в центрі Одеси, на проспекті Українських Героїв (раніше Олександрівський), убили учасника Революції гідності, відомого громадського активіста Дем’яна Ганула. Підозрюваний стріляв із пістолета ТТ. Перед другим контрольним пострілом у нього заїло затвор. З місця події чоловік зник на таксі.

Стрільцем виявився 46-річний Сергій Шалаєв, який служив у військовій частині А0139 у званні старшого лейтенанта, але дезертирував наприкінці лютого. Його затримали через п’ять годин, у квартирі знайшли зброю і гранати.

Що відомо про вбивство

Близько 11:30 14 березня Національна поліція повідомила про перші деталі вбивства.

«Стрілець з місця злочину втік. Потерпілий загинув. Всі обставини скоєного наразі встановлює слідчо-оперативна група територіального підрозділу поліції та криміналісти»

Згодом у Нацполіції повідомили, що «подію кваліфіковано як умисне вбивство, вчинене на замовлення» та опублікували фото підозрюваного із закликом допомогти встановити його місцезнаходження.

Пообіді міністр внутрішніх справ Олексій Клименко повідомив, що підозрюваного у вбивстві активіста затримали, а «у квартирі, де він переховувався, знайдена зброя, за допомогою якої ймовірно був скоєний злочин».

СБУ згодом заявила, що підозрюваним у вбивстві активіста є 46-річний дезертир, якого разом із поліцією затримали «по гарячих» слідах.

Що відомо про Дем’яна Ганула

Дем’ян Ганул був активним громадським діячем, волонтером, блогером, займався захистом тварин і довкілля. Заснував і очолював громадську організацію «Вуличний фронт». Брав участь у Революції гідності, а також у подіях 2 травня 2014 року в Одесі. Очолював силовий підрозділ одеського осередку «Правого сектора».

Активіст неодноразово ініціював демонтаж радянських пам’ятників. Зокрема, у березні 2022 року в селі Фонтанка Одеської області був знятий пам’ятник чекістам.

У липні 2022 року він створив петицію щодо знесення пам’ятника Суворову в Одесі. Хоча петиція не зібрала достатньої кількості підписів, вона викликала значний суспільний резонанс. В результаті влада ухвалила рішення про демонтаж, який відбувся 29 грудня 2022 року.

Також, у листопаді 2021 року Ганул організував протест біля консульства росії в Одесі, під час якого він приніс труну з написами «Груз 200» та «росіяни їдуть додому».

У росії торік Дем’ян Ганул був заочно заарештований за статтею про знищення або пошкодження військових поховань, пам’ятників чи інших меморіальних споруд.

Попередні напади та замахи

Ганул уже ставав об’єктом нападів кілька разів. У 2020 році його автомобіль BMW X5 підпалили на СТО, а пізніше невідомі обстріляли його машину поблизу села Визирка, що змусило активіста відкрити вогонь з травматичної зброї. Також у 2020 році його автомобіль розбили битами.

4 травня 2023 року в Одесі група осіб у військовій формі напала на Ганула. Цей інцидент викликав широкий резонанс серед громадськості, і поліція негайно розпочала кримінальне провадження. Окрім того, військове командування ініціювало службове розслідування для з’ясування можливої причетності військовослужбовців до цього інциденту.

В листопаді 2024 року Дем’ян Ганул став учасником конфлікту з представниками ТЦК. Його обурило, що люди у камуфляжній формі розмовляли з ним російською. За словами активіста, його зупинили на мобільному блокпості в Одесі.

Звичайно, Ганул мав чимало ворогів через свою активістську та громадську діяльність, а його вбивство перегукується й іншими замахами, які раніше відбувалися в Одесі.

На думку журналіста та громадського діяча Костянтина Андріюка, який добре знав та співпрацював з Ганулом, у проросійських групах в соцмережах, де відкрито радіють вбивству активіста, пов’язують його розстріл із рішенням ЄСПЛ, який 13 березня виніс рішення у якому визнав державу Україна винною у порушенні прав людини під час подій 2 травня 2014 року в Одесі. Дем’ян Ганул брав участь у подіях 2-го травня.

Підозрюваний визнав свою провину

Підозрюваний у вбивстві  Дем’яна Ганула Сергій Шалаєв під час судового засідання признав свою провину. 16 березня йому обрали запобіжний захід – взяття під варту без права внесення застави.

На питання судді затриманий сказав, що проживав в Києві, є військовослужбовцем і наразі в СЗЧ.

За даними суду, він був командиром механізованого взводу військової частини А0666 — це 28-ма окрема механізована бригада імені Лицарів Зимового походу. Був мобілізований.

Поліція розглядає три версії вбивства

Три основні версії вбивства активіста Дем’яна Ганула розглядають правоохоронні органи.

Як повідомив заступник голови Нацполіції України Андрій Нєбитов, одна з версій — замовне вбивство, вчинене у зв’язку з професійною та громадською діяльністю активіста.

«Також не виключаємо, що скоєно це вбивство у зв’язку з особистою неприязню. І звичайно, ми розглядаємо російський слід, тому що знаємо, що ця людина була відома своєю проукраїнською позицією», — зазначив Нєбитов.

Залишити відповідь