Атаки росії на порти Чорноморського регіону свідчать про системність нападів на зернову безпеку світу.Про це заявив Генеральний прокурор України Андрій Костін під час виступу на телемарафоні.
З його слів, за фактами обстрілів зернової інфраструктури та захоплення інших обʼєктів армією росії розслідується 248 кримінальних проваджень, які охоплюють 432 епізоди.
Генеральний прокурор та керівниця розслідувань міжнародних злочинів, вчинених в Україні, від Міжнародного кримінального суду (МКС) Бренда Голліс оглянули місця російських обстрілів в Одесі, зокрема обʼєкти портової інфраструктури.
За даними Костіна, лише в Одесі та на Одещині зафіксовано 21 масований обстріл портової та аграрної інфраструктури, внаслідок яких загинули 6 осіб, а 30 отримали поранення. Атаки охопили не лише великі порти, такі як в Одесі, Чорноморську та Південному, а й фактично всі порти чорноморсько-дунайського басейну — Рені, Ізмаїл, Усть-Дунайськ та Білгород-Дністровський. Ці обстріли поставили під загрозу стабільність постачання зернової продукції з України відповідно до міжнародних зобов’язань.
Важливо, що команда МКС, яка постійно перебуває в Україні, виїжджає на місця, де вчиняються воєнні злочини, і спілкується як з потерпілими, так і з командами слідчих, прокурорів, з представниками органів державної влади, підприємств, які також потерпають від цих атак. Це дозволяє отримати більш повну картину ситуації та забезпечити належну документацію злочинів.
Ми маємо спільне розуміння, що атаки на зернову інфраструктуру відбулися абсолютно на всі порти Чорноморського регіону. Це говорить про системність нападу Росії на зернову безпеку світу, підкреслив Андрій Костін.
Ці дії росії мають далекосяжні наслідки для глобальної продовольчої безпеки, створюючи ризики для багатьох країн, які залежать від українського зерна.
ххх
У ході візиту на Одещину генеральний прокурор Андрій Костін та представниця Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС) Бренда Голліс переглянули наслідки російських обстрілів, що спустошують цивільні об’єкти в регіоні. Також у ході візиту були озвучені актуальні данні щодо наслідків атак рашистів.Про це повідомили в Одеській обласній прокуратурі.
Андрій КостінтаБренда Голліс разом з керівником Одеської обласної прокуратури Ігорем Домущеєм вони оглянули пошкоджені місця, серед яких житлові будинки, енергетичні об’єкти та портова інфраструктура. Також вони звернули увагу на об’єкти культурної спадщини, що були пошкоджені або зруйновані обстрілами.
Від початку повномасштабного вторгнення росії було задокументовано 299 фактів обстрілів об’єктів цивільної та критичної інфраструктури на Одещині.
На жаль, ці атаки призвели до смерті 115 цивільних осіб, серед яких 10 дітей. Понад 8 000 об’єктів отримали руйнування або пошкодження. Серед них багато житлових квартир, приватних будинків, навчальних закладів, закладів громадського харчування, баз відпочинку в прибережній зоні, складських приміщень підприємств та господарств, торгівельних павільйонів у прибережній зон, торговий комплекс «7 км», а також десятиповерхова будівля бізнес-центру.
Значно пошкоджено Одеський Спасо-Преображенський кафедральний собор, будівлі Свято-Іверського чоловічого монастиря та понад 30 будівель у м. Одесі, які є пам’ятками архітектури ХIX-XX сторіччя.
В Одесі генпрокурор провів нараду за участі Бренди Голліс, яка мала змогу побачити руйнування на власні очі. У нараді також взяли участь начальник Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, Офісу Генерального прокурораЮрій Бєлоусов, керівництво обласної прокуратури, обласних управлінь Нацполіції України та СБУ.
Андрій Костін наголосив на важливості забезпечення правоохоронцями якісного збору доказів воєнних злочинів. Він запевнив, що команда МКС матиме максимальну підтримку у забезпеченні доступу до місць вчинення воєнних злочинів, матеріалів національних розслідувань.